Regulamin

Regulamin sekcji miłośników ASG
przy Stowarzyszeniu „Sfora” w Tychach.

§ 1 Postanowienia ogólne
  1. Niniejszy regulamin dotyczy Sekcji Miłośników ASG przy Stowarzyszeniu Sfora w Tychach, zwanej dalej sekcją.
  2. Podstawę prawną stanowi Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji z późniejszymi zmianami oraz zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2003 r. Nr 52, poz. 451) (wraz z późniejszymi zmianami):
    "Art.8 W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17J."
  3. W kwestiach nieregulowanych niniejszym regulaminem decyduje Dowódca w porozumieniu z członkami sekcji i Zarząd Stowarzyszenia Sfora.

§ 2 Podstawowe pojęcia
  1. Airsoft - jest to zabawa polegająca na prowadzeniu walk airsoft, przy wykorzystaniu broni ASG. Airsoft łączy się z hobby związanym z posiadaniem jednej lub więcej sztuk broni ASG, umundurowania i oporządzenia oraz z uczestnictwem w spotkaniach i walkach airsoft.
  2. Broń ASG - są to repliki wszelkiej broni palnej, wykonane z dowolnego materiału, w skali 1:1 lub innej, miotające amunicję ASG za pomocą słupa sprężonego powietrza lub specjalnego gazu przeznaczonego do zasilania broni ASG.
  3. Trening – spotkanie członków miłośników ASG mające na celu wymianę wiedzy oraz doświadczeń.



§ 3 Zasady związane z zachowaniem porządku publicznego oraz obowiązujących norm prawnych
  1. Noszenie broni ASG w miejscach publicznych musi odbywać się z użyciem pokrowców, opakowań lub w inny sposób, zabezpieczający broń ASG przed widokiem publicznym.
  2. Wydobywanie, strzelanie, celowanie lub jakiekolwiek inne użycie broni ASG w miejscu publicznym może być uznane za naruszanie zasad airsoft i powodować wykluczenie dopuszczającego się tego gracza airsoft ze wszelkich spotkań i treningów.
  3. Noszenie mundurów i oporządzenia używanego w airsoft w miejscach publicznych jest dozwolone, za wyjątkiem przypadków, gdy pozostaje to w sprzeczności z prawem powszechnie obowiązującym (mundury i wyposażenie, a także symbole i oznaczenia, zastrzeżone dla określonych formacji, takich jak: wojsko, policja itp.).

§ 4 Zasady ogólne sekcji miłośników ASG.
1.      Za funkcjonowanie sekcji odpowiedzialny jest Dowódca powoływany i odwoływany przez członków sekcji.
2.      Sekcja służy środowisku młodzieży i osób dorosłych z Tychów i szeroko rozumianych okolic, celem wymiany informacji i doświadczeń.
3.    Każdy członek sekcji miłośników ASG zobowiązany jest do:
a) czynnego udziału w życiu sekcji,
b) obecności na treningach oraz posiadania wiedzy z ich zakresu, 
c) szybkiego nadrabiania ewentualnych zaległości w umiejętnościach i wiedzy w stosunku do pozostałych członków sekcji,
d) szacunku wobec innych członków sekcji miłośników ASG
e) posłuszeństwa względem dowódcy lub osoby prze niego wyznaczonej,
f) godnego reprezentowania sekcji miłośników ASG, a tym samym kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.

§ 5 Przynależność do sekcji miłośników ASG.
1.      Członkiem sekcji może zostać osoba, która na podstawie deklaracji członkowskiej zostanie większością głosów przyjęta przez zarząd do stowarzyszenia.
2.    Deklaracja członkowska jest rozpatrywana na Zebraniu Zarządu lub walnym zebraniu członków stowarzyszenia.
3.    Deklarację członkowską stanowi wypełniony druk wewnętrzny stowarzyszenia.
4.    Członkostwo w sekcji ustaje na skutek
- pisemnej prośby rzeczonego członka sekcji.
- uchwałą zarządu popartą pisemnym wnioskiem większością głosów członków sekcji.
- uchwałą zarządu lub walnego zebrania członków stowarzyszenia wykreślającą z listy członków stowarzyszenia.
5.    Powodem usunięcia członka z sekcji jest
- jawne działanie na szkodę sekcji i stowarzyszenia oraz jego członków
- nieprzestrzeganie regulaminu sekcji
- działanie sprzeczne z celami statutowymi stowarzyszenia

§ 6 Zasady organizowania treningów.
  1. Na całym terenie treningu obowiązuje absolutny zakaz używania broni ASG – posiadającej załadowany magazynek.
  2. Zakaz powyższy w zakresie dotyczącym uczestników trningu nie obejmuje obszaru wyznaczonego do bezpośrednich walk airsoft ale tylko w czasie trwania walki Airsoft.
  3. Na terenie obszaru wyznaczonego do treningu Airsoft wyznacza się rejon lub pomieszczenie w którym przebywający zawodnik - pod rygorem wykluczenia z treningu - ma zakaz celowania do innych uczestników zawodów oraz zakaz oddawania strzałów w jakimkolwiek kierunku. W pomieszczeniu tym zawodnik może zdjąć stosowane środki ochrony.

§ 7 Zasady bezpieczeństwa podczas spotkań i treningów
  1. Wszyscy członkowie sekcji dokładają najwyższej staranności, by spotkania były pozbawione jakichkolwiek zagrożeń dla życia i zdrowia uczestników oraz osób postronnych.
  2. Każdy członek sekcji zobowiązany jest posiadać w trakcie treningu środki ochrony oczu. Środki ochrony oczu powinny być wytrzymałe na postrzał z amunicji ASG z bliskiej odległości, ze wszelkiego typu broni ASG.
  3. Każdy członek sekcji, w przypadku wątpliwości dotyczących skuteczności stosowanych środków ochrony oczu, zobowiązany jest do przeprowadzenia testu wytrzymałości, polegającego na oddaniu strzału / serii strzałów, do mającego mieć zastosowanie środka ochrony, z bliskiej odległości, z najmocniejszej, dostępnej broni ASG. W szczególności dotyczy to środków ochrony oczu, których przeznaczenie jest inne niż airsoft.
  4. W trakcie trwania treningów obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu oraz zażywania środków odurzających.
  5. Teren trening, przed jego wykorzystaniem, powinien być sprawdzony pod względem bezpieczeństwa przez organizatora walk.
  6. Wszelkie inne środki ochrony, takie jak: hełmy, kaski, nałokietniki, nakolanniki, rękawice ochronne, ochraniacze na zęby, są zalecane do stosowania. Ich używanie leży w gestii uczestnika.
§ 8  Postanowienia końcowe.
1.      Niniejszy regulamin należy poszerzyć o statut Stowarzyszenia Sfora.